ابرستاره گرجستاني ناپولي را بهتر بشناسيم
ماراندوناي جديد ناپولي نه اهل كشورهاي صاحب فوتبال اروپاست و نه از آمريكاي جنوبي آمده است. او يك بازيكن ٢١ ساله ي بي نام و نشان از كشور نه چندان فوتبال دوست گرجستان است. خويچا كواراتسخليا كه معني نامش هم "درخشان" مي شود، اين روزها ستاره درخشانِ تيم اسپالتي است.

ناپولي اين فصل كه به شكل عجيبي خوب است و علاوه بر نتيجه- هم در سري آ صدرنشين اند و هم در ليگ قهرمانان- بازي چشم نوازي را نيز به نمايش مي گذارد.
ناپولي در حالي قدم به اين فصل گذاشت كه اينسينيه و مرتنز تابستان امسال از تيم جدا شدند و خط حمله كاملا خالي ماند. سپس نوبت انتقال فابين رويس به پاري سن ژرمن رسيد و در نهايت ستون اصلي دفاع اين تيم يعني كوليبالي به چلسي پيوست.
اما اسپالتي ناپولي را دوباره با يك سري جوان جوياي نام پر كرد. تيمي قدرتمند كه عنصر جواني و دوندگي در آن حرف اول را مي زند. ستاره اصلي اين تيم هم يك بازيكن گرجستاني است كه تلفظ نامش كابوس تمام گزارش گران فوتبالي است.
خويچا كواراتسخليا هنوز ٢١ سالش به پايان نرسيده است. او ستاره تيم ملي گرجستان در بازي هاي مقدماتي يورو ٢٠٢٠ بود. اما مدتي گذشت و او اولين گلش را مقابل مقدونيه شمالي زد، سپس مقابل اسپانيا درخشيد و گل زد و سپس به يونان گل زد و در نهايت به تيم اش كمك كرد تا مقابل سوئد پيروز شود. او در ٤ بازي مرحله اول ليگ ملت هاي ٢٣-٢٠٢٢ موفق شد ٣ گل بزند.
در رده باشگاهي او مسيري شبيه به سردار آزمون را طي كرد، هم در روستوف بازي كرد و هم در روبين كازان. شانسي كه اين ستاره گرجي آورد اين بود كه يوفا بعد از جنگ اوكراين باشگاه هاي روسيه را محروم نكرد و اجازه داد بازيكنان خارجي اين تيم ها آزاد باشند.
وينگر درخشان گرجي مدتي به وطن برگشت و سپس با قراردادي ١٠ ميليون يورويي راهي ناپولي شد. اين در حالي بود كه رادارهاي تيم هاي بزرگ تر مانند يوونتوس، ميلان و بايرن هم رد او را زده بودند.

مي گويد الگويش رونالدوي پرتغالي است ولي در نوجواني هميشه با شماره ١٤ گوتي فوتبال بازي مي كرده است. او در خيابان هاي تفليس فوتبال خود را آغاز كرده و اكنون در سطح يك فوتبال جهان در حال درخشش است.
گرجستان در اقمار سابق شوروي تكنيكي ترين فوتبال را داشت و به برزيل شوروي شهرت داشت اما پدر خويچا كه خود فوتباليست بود ترجيح داد تا براي تيم ملي آذربايجان بازي كند.