سر تیتر

آخرین اخبار
كيروش تيم را ساخته است
تيم ملي در دومين بازيِ تداركاتي در اردوي اتريش برابر قهرمان آفريقا يعني تيم سنگال ايستاد و در نهايت با نتيجه ١ بر ١ بازي را به اتمام رساند. چهار امتياز از دو بازي تقريبا سخت براي تيم كيروش نتيجه خوبي محسوب مي شود. اما بغيير از نتيجه گيري اين تيم ملي زمين تا آسمان با تيمي كه به كره جنوبي و الجزاير باخت متفاوت است.

 

١- تيم در شرايط بد سياسي و زير فشار اتفاقات خارج از زمين تمركز خود را حفظ كرده است. شايد يكي از دلايل گرفتن تساوي از سنگال شرايط روحي و فشارهاي خارجي بر تيم باشد. با اين وجود تيم به شدت يك دست و هم دل به نظر مي رسد. اولين حسن اين تيم در همين واقعيت ساده است.
٢- تركيب مورد علاقه كروات ها اصولا ٢-٤-٤ است. مخصوصا مربي هاي نه چندان مطرح كرواسي كه راهي كشورهاي آسيايي مي شوند. اما تيم كيروش بر خلاف گذشته با تركيب عجيب ١-٤-١-٤ بازي مي كند. تركيبي كه باعث مي شود تيم ملي راحت تر دفاع كند و با در دست گرفتن ميانه زمين با تعداد نفرات بيشتر راحت تر به دروازه حريفان نزديك شود.
٣- تيم كيروش به راحتي تغيير آرايش مي دهد. همانطور كه گفته شد آرايش محبوب مربي پرتغالي در اين دو بازي ١-٤-١-٤ بود اما تيم با سرعت و حتا گاهي بدون تعويض با سرعتي جالب به آرايش ١-١-٥-٣ در ميايد. اين تغيير آهنگ و سرعت تبديل تيم نشان مي دهد كه اتفاقا ايراني ها بسيار تاكتيك پذير هستند و با كمي درايت و تغيير مهره مي توان اين شرايط را بوجود آورد.
٤- در تغيير آرايش بازي حضور جهانبخش و قلي زاده نقش بسيار پررنگي ايفا مي كند. حال كه در دو بازي تداركاتي حتا طارمي هم به عنوان مهاجم نوك استفاده نشد و بيشتر در نقش وينگر چپ ظاهر شد. ولي نكته جالب تغيير آرايش به حالت دوم در حين بازي اين است كه ما در حقيقت يك شماره ٩ كاذب بوجود مي آوريم. چيزي شبيه به شماره ١٠ منسوخ شده در فوتبال روز جهان. در بازي اروگوئه با رفتن قدوس به سمت چپ، طارمي اين نقش را برعهده داشت و طي چند پاس ساده و شكل گيري مثلث هاي هجومي به راحتي بازيكناني چون سردار، طارمي و حتا خود قدوس نيز قادر به نزديك شدن به محوطه جريمه حريفان خواهند بود. شايد اگر صيادمنش مصدوم نمي شد وضعيت ما بهتر از اين هم بود.
٥- كيروش تاثير فوق العاده خودش را بر تيم گذاشته است. مانند ٤ سال قبل شايد ما كم حمله مي كنيم ولي قادر به رساندن توپ با كمترين ضربه ممكن به مهاجم نوك هستيم. جنس بازي سازي تيم هنگامي كه بايد فاز هجومي داشته باشيم نياز به تمرين بيشتر دارد ولي در همين حالت هم ما با سه تا چهار ضرب مهاجم هدف را در محوطه جريمه حريف صاحب توپ مي كنيم. اتفاقي كه پيش تر هم از تيم كيروش ديده بوديم ولي نه با اين آرايش متفاوت.
٦- تيم هدفمند دفاع مي كند. دفاع لايه به لايه اي كه مقابل تيم هاي قدرتمند به كار تيم ملي مي آيد. در اين وضعيت و زير فشار مسئله مهم تمركز بازيكنان دفاعي است. بازي با سنگال پورعلي گنجي تقريبا اشتباهي را كرد كه رضائيان برابر اسپانيا مرتكب شد. و شايد هم شبيه به حركتي كه كنعاني زادگان برابر ژاپن انجام داد. يك لحظه از دست رفتن تمركز هر يك از مهره ها مي تواند به فاجعه منتهي شود.
٧- اما نكته مثبت سيستم دفاعي كيروش همان است كه طي ٩ سال ديده ايم. او رسما با لايه بندس مناسب دفاعي و برنامه ريزي شده مهاجم هاي مطرح تمام تيم هاي حريف ايران را از كار انداخته است. كمك كردن دو هافبك مياني آرايش ذكر شده در همين اردو اشخاصي چون مانه، نونيز و سوارز را از كار انداخته بود. اين اتفاق در دو جام جهاني قبلي هم رخ داد و تنها سايه اي از رونالدو، سيلوا، ايگواين، زياش و نام هاي مهم تاريخ فوتبال برابر ايران قرار گرفتند. همانطور كه گفته شد حتا كاستا هم روي اشتباه فردي بازيكن خودي موفق به گلزني شد و در اكثر دقايق بازي اسپانيا و ايران مانند شبحي بخ اين طرف و آن طرف مي رفت. اين شيوه شايد تنها يك دقيقه پاياني بازي با آرژانتين برابر نبوغ مسي كم آورد و يا توقع ضربه مافوق طبيعي كواريشما را نداشت ولي در ساير موارد موفق بود. البته جز زمان هايي كه تمركز و انگيزه اش را از دست مي داد. مانند بازي بوسني يا ژاپن.

در هر صورت تيم ملي در همين دو بازيِ تداركاتي يه خوبي نشان داده كه تغيير كرده است و مانند گذشته هدفمند دفاع و حمله مي كند. اتفاقي كه مي تواند در اين شرايط مرحمي چند دقيقه اي بر زخم هاي عميق علاقه مندان فوتبال باشد.