سر تیتر

آخرین اخبار
جام چهل و يكم با پى اس جى
شروع درخشان مسى در ٢٠٢٢ فوق ستاره فوتبال جهان با پاري سن ژرمن موفق شد تيم نانت را با نتيجه قاطع ٤ بر صفر مغلوب كند و فاتح سوپر جام فرانسه باشد. مسي در اين بازي يك گل به ثمر رساند، بهترين بازيكن زمين شد و در نهايت موفق شد دومين جام خود با باشگاه جديدش يعني پي اس جي و چهل و يكمين جام كارنامه اش را كسب كند.


به دست آوردن افتخارات توسط ليونل مسي گويي تمامي ندارد و او هر روز جايگاه قرار دادن افتخاراتش در خانه اش را پُرتر مي كند. مسي در يك سال اخير ٤ جام ملي و باشگاهي به دست آورده است و اين در حالي ست كه رقيب ديرينه اش يعني كريستيانو رونالدو حداقل از اين لحاظ متوقف شده است.

مسي در بازي هاي پيش فصل ٢٠٢٢ درخشان ظاهر شد و تقريبا كه تمام تيم هاي اروپايي از آن وحشت داشتند را رقم زد؛ او در حال جا افتادن در تركيب پاريسي هاست. زنگ خطري جدي براي تمام مدعيان قهرماني كه حال بعد از مدت ها مسي را در حال وقف پيدا كردن با تيمي قوي مي بينند.

برنده هفت توپ طلاي جهان در چند فصل گذشته همواره در تيم هايي بازي مي كرد كه ضعيف تر از حد معمول بودند. تيم ملي آرژانتين پيش از كوپا آمريكا در حال پوست اندازي با اسكالوني بود. بازيكنان هدف مشخصي نداشتند و انتخاب بازيكنان نسل جديد براي سرمربي تيم ملي به صورت آزمون و خطا باعث شده بود، تيم ملي همواره يك قدم پايين تر از استانداردهاي مسي ظاهر شود. تيمي بي برنامه و ترسو.
اما تيم ملي آرژانتين در نهايت به تركيب ايده آل خودش رسيد و با حضور جوان ها و ستاره هاي نوظهور و از طرفي بالا رفتن تجربه بازيكناني چون لوتارو فضاي لازم براي درخشش مسي را فراهم ساخت. فضايي كه نمونه اش را در بازي جام بين قاره اي برابر قهرمان اروپا يعني ايتاليا ديديم. نكته مهم اين ميان شجاع شدن تيم ملي آرژانتين پس از برد برزيل و قهرماني در كوپا آمريكاست.
از سوي ديگر بارسلونا در فصل هاي قبلي، دقيقا پيش از رفتن مسي نيز در حال پس دادن اشتباهات مديريتي بود. بازيكناني جذب مي كرد كه توان حركت شانه به شانه با كاپيتان تيم را نداشتند. حضور سرمربي هايي مثل كومان و ستين افتضاحي به بار آورد كه باشگاه را تا مرز نابودي كشاند. گرچه در همان فضا مسي كار خودش را مي كرد، آقاي گل لاليگا شد و تيم را يك تنه به دندان مي كشيد. ولي نام هاي پرآوازه كنارش تحت تاثير مربي گري غلط و مديريت منفعل نتوانستند خود را حتا به سطح او نزديك كنند.
گريزمان، دمبله و دي يونگ همواره نمايشي ضعيف تر از بازيكنان معمولي بارسلونا در دهه گذشته داشتند.
حرف اصلي اين است؛ در حقيقت مسي سال هاست در هيچ تيم قوي ظاهر نشده است. بارسلونا امسال با حضور ژاوي و خريد هاي كهكشاني اش جان گرفته است ولي در سه فصل پاياني حضور ابرستاره آرژانتيني، كارايي بارسا را مي توان در حد يك تيم معمولي در لاليگا ديد.
فصل اول حضور مسي در پي اس جي نيز با حاشيه هاي زيادي مواجه بود. تيم زير نظر پوچتينو كارايي لازم را نداشت. همه فكر مي كردند امباپه در انتهاي فصل مي رود. راموس همواره مصدوم بود و نيمار (تا پيش از تهديد به فروشش) فقط مست حضور درست صميمي اش مسي، در زمين راه مي رفت.
امسال پاري سن ژرمن در قوي ترين حالت خود قرار دارد و در واقع مسي را پس از فصل ها در تيمي مي بينيم كه به شدت قدرتمند است.
اما قدرتمند در اينجا به چه معناست؛ يعني تيم بدون حضور هر يك از مهره هاي اصلي و ستاره هايش كار خود را مي كند. مثل بازي با نانت كه نبود امباپه اصلا احساس نشد. حال با حضور ابرستاره اي چون مسي تقويت مي شود و مي تواند به فتح تمام جام ها فكر كند.