سر تیتر

آخرین اخبار
كره جنوبي يا قطر، كدام تيم شگفتي ساز آسيا خواهد بود؟
جام جهاني 2022 اولين جام جهاني فوتبال است كه 6 تيم از آسيا در آن حضور دارند. بهترين تيم آسيايي در تاريخ جام جهاني كره جنوبي است كه سال 2002 توانست رتبه چهارم اين مسابقات را كسب كند.

به دليل اينكه بيست و دومين دوره جام جهاني فوتبال براي اولين بار در خاورميانه انجام مي شود تيم آسيايي امسال با شش نماينده وارد اين رقابت ها مي شوند. اين دومين بار است كه يك تيم آسيايي ميزبان جام جهاني خواهد بود. 

سال 2002 دو كشور كره جنوبي و ژاپن اولين جام جهاني مشترك تاريخ و اولين جام جهاني كه ميزبانش قاره آسيا بود را پشت سر گذاشتند. 

جام جهاني 2002 با حرف و حديث هاي زيادي همراه شد و بسياري جرقه هاي بوجود آمدن كمك داور ويديويي و حال رُبات را ناداوري هاي آن دوره از مسابقات مي دانند.  
در هر صورت اولين ميزباني آسيا براي تيم هاي قاره كهن خوش يمن بود. كره جنوبي و ژاپن از گروه هاي خود صعود كردند و كره موفق شد تا نيمه نهايي پيش بيايد.  
كره جنوبي از امتياز ميزباني بهترين استفاده را كرد و پس از شكست در نيمه نهايي و بازي رده بندي (به تركيه) مقام چهارمي جام را به دست آورد.  
حال بيست سال از آن جام جهاني مي گذرد. هيچ تيم آسيايي ديگر هرگز نتوانست موفقيت هاي كره جنوبي را تكرار كند. كره اي ها تا يك قدمي فينال رفتند و در نهايت مغلوب تك گل ميشائيل بالاك شدند و با نتيجه يك بر صفر به آلمان باختند. 

جام جهاني 2002 نشان داد كه اگر تيم ميزبان به حد متوسط هم آماده باشد مي تواند شگفتي ساز جام لقب بگيرد، زيرا از امتياز ميزباني برخوردار است.  
امسال تيم ژاپن مانند دور قبل يكي از تيم هاي آماده آسيا محسوب مي شود ولي فوتبالي كه كره جنوبي با تكيه بر فوق ستاره اش سون ارائه مي دهد چيز ديگريست و احتمال صعود اين تيم را مي توان از رقيب آسياي شرقي ديگرش بيشتر دانست. اين مسئله هم فراموش نكنيم كه ژاپن در گروه مرگ مسابقات قرار گرفته است و عبور از آلمان و اسپانيا كار بسيار دشواريست.  
اما كره جنوبي شايد بتواند شگفتي جام جهاني 2002 را با علم اينكه مسابقات در آسيا انجام مي شود تكرار كند.  
از سويي ديگر به تيم ميزبان مي رسيم. قهرمان آسيا كه با تمام قوا خود را براي استفاده از شرايط ميزباني آماده كرده است. قطري ها چند سالي مي شوند كه در عرصه هاي بين المللي هم نقش پُر رنگي در فوتبال جهان ايفا مي كنند و خريد تيم هاي باشگاهي كوچك و بزرگ اروپايي را مي توان يكي از اين موارد دانست.  
قطر قصد دارد خاطره اولين جام جهاني آسيا را در دومين دوره اي كه اين مسابقات به قاره كهن مي آيد تكرار كند. آن ها اگر بتوانند مقابل هلند مقاومت كنند، شايد قادر به رويارويي با سنگال و اكوادور باشند و از جو ورزشگاه به بهترين نحو استفاده كنند. 

اين اتفاق كه جام جهاني در آسيا برگزار مي شود شايد يكي از بهترين موقعيت ها براي شگفتي سازي هر ٦ تيم نماينده آسيا باشد ولي در ميان تيم هايي كه ما مي بينيم شانس كره جنوبي و قطر از همه بيشتر است و براي مثال عربستان با وجود هزينه زياد و برنامه ريزي صحيحي كه براي تيم ملي كشورش كرده است بعيد است بتواند در مقابل تيم هايي چون آرژانتين، مكزيك و لهستان مقاومت كند. 
 


واقعيت تلخ است و تجربه به ما ثابت كرده كه بايد واقع بين باشيم و بهتر است در مورد تيم ملي كشورمان و خلق يك شگفتي بي دليل روياپردازي نكنيم. زيرا در نهايت ديدن رويا هم نياز به خواب شبانه دارد. چيزي كه طمع عده اي آن را چشم ما ايرانيان دريغ كرده است.