حمایت تمام قد اتحادیه بازیکنان پرتغال از طارمی
اتحادیه بازیکنان فوتبال پرتغال با انتشار بیانیه‌ای به حمایت از مهاجم ایرانی تیم پورتو پرداخت.

اتحادیه بازیکنان فوتبال پرتغال (SJ) بیانیه‌ای منتشر شد و ضمن حمایت از مهدی طارمی، رفتار توأم با بی‌احترامی علیه این بازیکن را محکوم کرد. از شروع این فصل طارمی بارها به خاطر نحوه پنالتی گرفتنش از حریفان مورد انتقاد قرار گرفته است که گاهی اوقات این انتقادات همراه با بی‌احترامی به او بوده است. این اتحادیه که ریاستش برعهده خواکیم اوانجلیستا است، در بیانیه خود به مورد تنزلی که در فوتبال دیده می‌شود و به آزار و اذیت دایمی که رفتار حرفه‌ای مهدی طارمی را زیر سؤال می‌برد، اشاره کرده است.

در بیانیه اتحادیه بازیکنان فوتبال پرتغال آمده است: «اتحادیه رفتارهای بی‌احترامی را محکوم می‌کند. آغاز فصل 23-2022 با مظاهر نفرت و آزار طارمی همراه بود. این فصل متأسفانه با قسمت‌های متعددی همراه است که محیطی از تحقیر، عدم تحمل، بی‌احترامی و خشونت را نشان می‌دهد که شایسته محکومیت با صدای واحد همه عوامل ورزش است. نه‌تنها در پرتغال، بلکه در سراسر اروپا، حملات و مظاهر نفرت در ورزشگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته و نام نیک و رفتار حرفه‌ای بازیکنان را به خطر می‌اندازد. محیط آزار و اذیت دائمی که رفتار حرفه‌ای مهدی طارمی بازیکن پورتو را زیر سؤال می‌برد، متأسفانه نمونه‌ای از این تحقیر است و بیش از همه فاقد عقل سلیم از سوی چند بازیکن است. اتحادیه بازیکنان با تأکید بر همبستگی و حمایت کامل از طارمی خواستار احترام به این بازیکن مانند سایر بازیکنان است. این تنها بر عهده تیم‌های داوری است که ارزیابی خود را از اتفاقات داخل زمین انجام دهند. این پذیرش، بدون تعصب به نظرات خود طرفداران، مستلزم احترام به بازی و قهرمانان، به ویژه آنهایی که مسئولیت عمومی دارند، می‌باشد».

در ادامه این بیانیه با اشاره به رفتار نامناسب خبرنگار شبکه تلویزیونی «اسپورت تی‌وی» پرتغال علیه طارمی 29 ساله که سعی داشت او را متقاعد کند که در پنالتی گرفتن از رقبا شبیه‌سازی می‌کند، آمده است: «آزادی مطبوعات یک ارزش اساسی و تزلزل‌ناپذیر دموکراسی ما است. در این زمینه، واضح است که پروتکل لیگ، هنگام خطاب به خبرنگاران، این آزادی را محدود می‌کند. به همین ترتیب، بازیکنان و مربیان این حق را دارند که برخی از سؤالاتی که از آنها پرسیده می‌شود را بپذیرند یا از پاسخ دادن خودداری کنند. بنابراین، به جای اینکه هر یک از طرفین استفاده از آزادی‌های خود را به حد افراط برسانند، آنچه لازم است این است که به دامنه مداخله خود احترام بگذارند و عقل سلیم داشته باشند».

بیانیه این‌طور ادامه پیدا می‌کند: «در شرایطی که با توجه به افزایش توهین‌ها و همچنین تداوم اتفاقات ناگفته در ورزشگاه‌های فوتبال، برنامه‌های رسانه‌های پرتغال به تبادل اتهامات و پیامدهای عملی اندک ادامه می‌دهد، مانند مواردی که شاهد بودیم با کودکان و خانواده‌هایی که از صندلی‌های خود بدرقه شده‌اند. اتحادیه بازیکنان به دلیل رنگ پیراهنی که می‌پوشند، آماده همکاری با نهادهای ورزشی، نظارتی و پیشگیری از خشونت و مبارزه برای یافتن راه‌حل و ترویج گفتمانی متفاوت از گفتمانی است که تنها به تشدید مشکلات کمک کرده است».

در پایان بیانیه آمده است: «درست است که راه مبارزه با این پدیده‌ها مستلزم اثربخشی و سرعت اجرای عدالت با استفاده از تمام ابزارهای موجود است، اما مهمتر از آن این است که از عوامل ورزشی بخواهیم بدانند که اعمال و گفتار آنها عواقب دارد و می‌توانند مثبت و منفی باشند. عقل سلیم، بازی جوانمردانه و خویشتن‌داری لازم است».
طارمی در سومین فصل حضورش در پورتو هم شروع خوبی داشته و در 9 بازی از رقابت‌های مختلف هفت گل برای این تیم به ثمر رسانده و سه گل هم برای هم‌تیمی‌هایش ساخته است. او در حال حاضر در اردوی تیم ملی فوتبال ایران در اتریش به سر می‌برد، جایی که شاگردان کارلوس کی‌روش قرار است دو دیدار دوستانه با اروگوئه و سنگال به منظور آماده‌سازی خود برای جام جهانی 2022 قطر انجام دهند.

اخبار مرتبط