قانوني كه فوتبال انگليس را متحول كرد
بي دليل نيست كه باشگاه هاي انگليسي سطح بالاتري از جذابيت را براي مخطاطبين فوتبال ارائه مي دهند. كليدواژه اي كه در طول نقل و انتقالات تابستاني شنيديم باعث اين جذابيت شده است. قانوني با نام "مجوز كاري" كه عامل كاهش تعداد نقل و انتقالات شده و البته مهمتر از آن، كيفيت بازيكنان شاغل در انگلستان را بالا برده است.

 

براي مثال زماني كه در روزهاي پاياني پنجره قبلي حرف از پيوستن آنتوني به منچستر مي شد بسياري اعلام كردند كه او علاوه بر تست پزشكي بايد مراحل صدور "مجوز كار" را بگذراند و تا بتواند به موقع نامش در اتحاديه ثبت شود. به اين معني كه باشگاه ها بايد زودتر براي اخذ "مجوز كار" اقدام كنند.

بازيكنان براي گرفتن مجوز كار بايد حداقل امتياز مورد نياز GBE را كسب كنند.  در سال هاي اخير بسيار پيش آمده كه باشگاه با بازيكن مورد نظرش به توافق رسيده ولي بازيكن موفق به كسب امتياز لازم نشده و مجوز كارش صادر نشده و قرارداد فسخ شده است.
اما "جي بي اي" يك سيستم امتياز دهي است كه بازيكن بايد براي حضور در پريمير ليگ و يا چمپيونز شيپ حداقل در آن ١٥ امتياز كسب كند. اين سيستم باعث شده كه ديگر تيم هاي ثروتمند انگليسي نتوانند بازيكنان بي نام و نشان آفريقايي و آمريكاي جنوبي را با كمترين قرارداد و بدون گذراندن قوانين اخلاقي به خدمت بگيرند.
نكته جالب اينجاست كه سيستم امتياز دهي همان ابتدا سنگي بزرگ پيش پاي سودجويان قرار مي دهد و البته راه را براي پرورش استعدادهاي داخلي باز مي كند. به اين معنا كه هيچ تيمي در هر دو ليگ مذكور اجازه قرارداد بستن با بازيكن زير ١٨ سال را ندارد.
اگر بازيكن بالاي ١٨ سال بود حالا اتحاديه فوتبال انگليس او را ارزيابي مي كند.
توجه داشته باشيد اگر اين قانون زودتر جاري بود، بازيكني مانند سسك فابرگاس در ١٦ سالگي راهي آرسنال نمي شد.

در هر صورت فاكتورهاي ارزشيابي بازيكناني كه خواهان دريافت مجوز كار در انگليس هستند به شرح زير است:
١-كيفيت ليگ باشگاه قبلي
٢-تعداد بازي ملي
٣-تعداد دقايق بازي شان در ليگ
٤- رتبه نهايي باشگاه قبلي شان در ليگ
٥- تعداد دقايق بازي در ليگ قاره اي
٦-نحوه عملكرد باشگاه شان در ليگ قاره اي

در خصوص تعداد دقايق بازي در ليگ داخلي بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه در اين سيستم امتياز دهي ، بازيكنان شاغل در ليگ هاي معتبر ، امتياز بالاتري كسب مي كنند.

نكته دوم اين كه بازيكن مي تواند تمام اين فاكتورها را نداشته باشد ولي در هر صورت امتيازش را به عدد ١٥ برساند و مجوز كار بگيرد.

نكته مهم ديگر اين كه در اين سيستم امتياز دهي اگر بازيكن امتياز ١٠ تا ١٤ بگيرد، امكان درخواست فرجام خواهي هم وجود دارد.

اين قانون و زيرشاخه هاي بسيار طولاني و مهم اش باعث شده ليگ انگليس با ورود بازيكنان با كيفيت تر اين سال ها به پولسازترين و جذاب ترين ليگ جهان مبدل شود و از سويي ديگر امكان پرورش استعدادهاي تازه در كشورش و براي تيم ملي را داشته باشد.

 

اخبار مرتبط