آيا قطر لايق ميزباني جام جهاني است؟
قطر در ٤ سال اخير تمام امكانات پيشرفته براي برگزاري هر چه بهتر جام جهاني فوتبال را فراهم كرده اما هنوز بسياري از كشورها و جنبش هاي آزادي خواه مخالف برگزاري چنين تورنمنت مهمي در اين كشور هستند.

قطر كشوري بياباني است و كمتر كسي فكر مي كرد روزي روزگاري جام جهاني فوتبال به ميزباني اين كشور خاورميانه اي برگزار شود. بسياري از منتقدان و فعالان حقوق مدني قطر را كشوري ديكتاتوري مي دانند. ديكتاتوري نرم يا ديكتاتوري ِ تَر.
قوانين اين كشور مانند ديگر كشورهاي ديكتاتوري به مردم ديكته مي شود با اين تفاوت كه سيستم حاكم با زباني نرم اين رويه را پيش مي برد.

كشورهاي نروژ، سوئد، فلاند و … نارضايتي خود را از اين انتخاب فيفا ابراز كرده بودند، اما مهمترين كشوري كه با انتخاب قطر به عنوان ميزبان جام جهاني ٢٠٢٢ است، آلمان بود.

آلماني ها و در راس آن ها برند نويندورف رئيس اتحاديه فوتبال آلمان همچنان اعتقاد دارد كه تيم ملي كشورش به علت شرايط حاكم بر كشور ميزبان بايد اين رقابت ها را بايكوت كند. در حقيقت نيمي از آلماني ها معتقدند تيم ملي كشورشان به دليل نقض حقوق بشر و مرگ كارگران ساختماني در قطر نبايد راهي اين كشور شوند. در نظرسنجي موسسه تحقيقات افكار YouGov اين نتيجه همچنان سران فوتبال كشور آلمان را با شك و شبهه زياد مواجه كرده است.
برند نويندورف رئيس اتحاديه فوتبال آلمان قبل از شروع مسابقات به همراه نانسي فايزر (وزير كشور) سفري به قطر خواهند كرد تا بار ديگر وضعيت حقوق بشر در اين كشور را بررسي كنند و تا حد امكان در مورد شرايط ديكتاتوري حاكم در قطر با سران اين كشور مذاكره كنند.
در كشور قطر مانند بسياري از كشورهاي ديكتاتوري اهميتي به قوانين اصلاحي نمي دهد. جالب است بدانيد در قطر نيز تفاوت هاي آشكار در زمينه حقوق زنان، آزادي مطبوعات و موضوع دگرباشان جنسي وجود دارد. موضوعاتي كه در جامعه جهاني امروز غيرقابل پذيرش است ولي در قطر با عواقب سفت و سخت مواجه خواهد بود.

اما ماجرا از كجا شروع شد. بسياري از كارشناسان و فعالان حقوق مدني اعتقاد دارند كه به صورت نرمال اين نقض قوانين بايد مانع انجام چنين تورنمنت مهمي در اين كشور مي شد ولي پشت پرده ماجراي ميزباني قطر هم چنان گريبان گير فيفا است و پس از اعلام عمومي اين تصميم ديگر كاري از دست مسئولين امر تا به امروز بر نيامده است.

و اما پشت پرده ميزباني قطر:
قطري ها دو سال ٢٠١١ با فرانسوي ها زد و بند كردند. نيكولا ساركوزي نخست وزير وقت فرانسه در تاريخ ٢٣ نوامبر ٢٠١٠ ميهماني شامي ترتيب داد و رئيس وقت يوفا ميشل پلاتيني را نيز به اين ضيافت دعوت كرد. در اين ميهماني بن حمد امير كنوني قطر (كه آن زمان وليعهد بود) نيز حضور داشت.

سب بلاتر رئيس سابق فيفا بعدها اعتراف كرد كه قطري ها با دادن رشوه ميزباني رقابت هاي ٢٠٢٢ را خريداري كردند.
اين ادعاي بلاتر زماني منطقي به نظر مي رسد كه در همان سال پس از اعلام ميزباني كشور قطر در جام جهاني ٢٠٢٢، مالكيت پاري سن ژرمن نيز به دولت قطر واگذار شد.
سب بلاتر كه يكي از متهمين پرونده فساد فيفا بود اعتراف كرد كه قطري ها از فساد مالي در يوفا و فيفا استفاده كردند و حتا با رشوه راي بسياري از نمايندگان آمريكاي جنوبي را خريدند.

تمامي اين اتفاق ها و واقعيت ها، از رشوه ها و قرارهاي سياسي در نهايت باعث شد قطر با تمام مشكلات مدني و اجتماعي كه زير پول هاي طلاي سياه پنهان است به عنوان ميزبان جام جهاني ٢٠٢٢ يكي از پرحاشيه ترين جام جهاني هاي تاريخ فوتبال را كمتر از ٤ ماه ديگر برگزار كند.