كينگ يا پطروس فداكار
ركوردهايي كه براي مسي اهميتي ندارد

هفته پيش در جريان اولين بازي پيش فصل پاري سن ژرمن اتفاق جالبي افتاد. مسي همان ابتداي بازي با حركتش پنالتي از حريف گرفت و زدن ضربه پنالتي را به سرجيو راموس هديه داد. اين حركت مسي باعث شد تا نگاهي داشته باشيم به فداكاري هاي مسي در دوران طلايي فوتبالش.

مسي و رونالدو دو نام جدانشدني در دو دهه گذشته بودند. آن ها رقابت تنگاتنگي در كسب عناوين و افتخارات تيمي و فردي داشتند. حال كه به پايان اين دوران نزديك مي شويم با نگاهي دقيق تر متوجه مي شويم بسياري از ركوردهايي كه در حال حاضر موجود است مي توانست به شكل ديگري در اختيار ليونل مسي قرار بگيرد تا كريس رونالدو.

مسي در دوران بازي خود تا كنون ٣٠ بار پنالتي هايش را به دوستانش تقديم كرده است. اين فداكاري هاي او معمولا در حالي است كه مسي از وضعيت روحي همبازي اش در تيم با خبر است و در حقيقت به وضعيت روحي اعضاي تيمي كه در آن بازي مي كند اشراف كامل دارد. او كه معمولا پنالتي زن اول تيم بارسلونا بود. در پاري سن ژرمن نيز پنالتي هاي چمپيونز ليگ به او تعلق دارد و پنالتي هاي لوشامپيونه را امباپه مي زند. اگر به هر دليلي امباپه در بازي هاي ليگ غايب باشد، مسي پنالتي زن اول تيم در رقابت هاي داخلي هم خواهد بود.

در حقيقت مسي با داشتن اين امكان كه ٣٠ گل ديگر در رقابت هاي مختلف به ركوردهايش اضافه كند، ترجيح داده اين پنالتي ها را تقديم دوستانش كند. او از سال ٢٠٠٨ تا به امروز ١١ پنالتي به نيمار بخشيده است، ٩ پنالتي به سوارز، ٣ پنالتي به ساموئل اتوئو، نفري ٢ پنالتي به گريزمان و كوتينيو، يكي به امباپه و يكي به راموس.

و اما اصل ماجرا كه فداكاري مسى را بزرگ تر جلوه مي دهد و نشان مي دهد به اندازه رقيب ديرينه اش رونالدو در ثبت ركوردها وسواس ندارد.
در ٩ مورد از بخشش اين پنالتي ها اگر ليونل مسي پنالتي ها را گل مي كرد، هتريك كرده بود.
مسي و رونالدو تنها بازيكنان تاريخ هستند كه بيش از ٥٠ هتريك در كارنامه دارند، بعد آن ها لواندوفسكي با ٢٩ هتريك و سوارز با ٢١ هتريك قرار دارند.
ليونل مسي مي توانست با زدن آن ٩ پنالتي تعداد هتريك هاي خود را از ٥٥ به عدد ٦٤ برساند و بالاتر از كريستيانو رونالدو در صدر جدول اين ركورد بايستد.

اين فداكاري ها و بي توجهي كه نه (وسواس نداشتن) به ركوردها در شيوه بازي مسي نيز كاملا مشخص است. او در تعداد پاس گل فاصله اي اعجاب انگيز و غير قابل دسترسي با رقيبش رونالدو دارد و از اين نظر در دنياي فوتبال بي رقيب است.

 

اخبار مرتبط