قمار بر سر همه يا هيچ
بارسلونا چگونه خريد مي كند؟ از جوليان ناگلزمان تا تك تك هوداران و رقيبان بارسلونا در تعجب اند كه چگونه تيمي با يك ميليارد بدهي كه تا شش هفته پيش ادعا مي كرد براي خارج شدن از بحران نياز به ٥٠٠ ميليون يورو ديگر هم دارد به اين شكل نبض پنجره نقل و انتقلات را در دست گرفته است؟ جواب ساده است خوان لاپورتا در حال پيش فروش منبع درآمدهاي آينده تيم است.


اين قمار جاه طلبانه لاپورتا است. قماري كه اگر از آن پيروز بيرون آيد حتا رقيب ديرينه اش پرز را پشت سر خواهد گذاشت و با اختلاف بهترين مدير باشگاهي جهان مي شود. او آمده تا افتضاح دوران بارمتئو را جمع كند. چون آدم صبوري نيست ترجيح داد چنين ريسكي را بپذيرد و دست به قمار بزند.

بارسلونا تا به اين لحظه در اين پنجره نقل و انتقالات ١٠٠ ميليون پوند خرج كرده است. انتقال ژول كونده از سويا هم قطعي شده و از ميان آسپليكوئتا يا برناردو سيلوا يك نفرشان نيز راهي بارسلونا خواهد شد. پس مبالغ آن ها را بعدتر خودتان اضافه كنيد.

و اما لاپورتا چگونه سرمايه جور كرد. در وهله اول او ١٠ درصد از حق پخش بازي هاي لاليگا را براي ٢٥ سال آينده به شركت "سيكست استريت" فروخت و ٢٠٠ ميليون پوند دريافت كرد. يعني همين پولي كه در حال خرج كردن است و با آن بازيكن مي خرد.
چند روز بعد خبر رسيد بارسا ١٥ درصد ديگر از حق پخش بازيهاي داخلي اسپانيا را به همان شركت آمريكايي فروخت و ٣٠٠ ميليون پوند ديگر دريافت كرد.
تا چند روز آينده لاپورتا ٤٩.٩ درصد درآمدهاي تجاري مثل تبليغات باشگاه را هم مي فروشد.
لاپورتا قصد دارد بخش هاي ديگري از امتيازات باشگاه را نيز (به همرا تبليغات در آينده) را به فروش برساند و ٦٠٠ ميليون پوند ديگر روانه خزانه بارسا كند.

از طرفي فروش برخي بازيكنان مازاد نظير دپاي، پيانيچ، اومتيتي و مارتين برايتويت مانده كه هم پول به جيب باشگاه تزريق مي كند و هم بارسا را از پرداخت دستمزدهاي سنگين شان رها مي كند. اين وسط مي ماند فرانكي دي يونگ كه نسبت به ارزش  و دستمزد بسيار بالايش بايد ديد تا دو هفته ديگر چه اتفاقاتي رخ مي دهد.

منبع درآمد ديگر بارسا حق پخش بازي هاي چمپيونز ليگ است. كه فعلن دست نخورده مانده و شايد پيش فروش نشود.

اما تمام اين حساب و كتاب ها بستگي به گرفتن نتايج مثبت در فصل آينده دارد. اگر بارسلونا نتواند نتايج خوبي كسب كند به صورت كامل برشكسته خواهد شد. زيرا اين ريسك لاپورتا زماني جواب مي دهد كه تيم بتواند با بردها و كسب جام ها پاداش هاي فصل آينده را درو كند. طرفدارانش بخاطر بازي هاي زيبا بار ديگر به ورزشگاه ها بازگردند و حق امتياز پخش بازي هاي آن ها با رفتن به مراحل بالاتر در تورنمنت هاي مختلف بيشتر و بيشتر شود.

نظرتان را به اين نكته هم جلب مي كنم كه موارد پيش فروش شده نظير حق پخش و تبليغات در ٢٥ سال آينده فقط يك بار مي تواند چنين درآمدي را روانه خزانه بارسا كند و آن ها تا يك چهارم قرن ديگر نمي توانند، چنين كاري را تكرار كنند.

اين قمار بزرگ بارسا و لاپورتا براي به دست آوردن همه يا هيچ چيز است. مخصوصا كه آن ها قصد دارند فصل بعد مسي را به تيم بازگردانند و با بازگشت بهترين بازيكن تاريخ باشگاه به صورت كامل از بحران خارج شوند.

پس همه چيز بستگي به فصل پيش رو دارد. اين كه ژاوي بتواند تيم (مخصوصا خط دفاع) را جمع كند. رافينيا بتواند خود را با بازي در لاليگا وقف دهد، عثمان دمبله هميشه مصدوم نباشد و لواندوفسكي كه ماه آينده ٣٤ ساله مي شود، بتواند آمادگي جسماني خود را حفظ كند.

 

اخبار مرتبط