سلاطين پنجره نقل و انتقالات تابستان
برخلاف تصور بسياري از علاقه مندان فوتبال بارسلونا در رتبه سوم فهرست بيشترين هزينه دو پنجره نقل و انتقلات تابستان قرار دارد. تيم هاي ليدز و سيتى بالاتر از بارسا و رئيس نابغه اش لاپورتا، پيشتاز خريد در تابستان گرم امسال هستند.

لاپورتا بي شك يكي از نابغه ترين مديران ورزشي در دوران ماست. او توانست طي دو هفته بارسلوناي مقروض و بحران زده را به يكي از بهترين خريداران بازيكن در پنجره تابستاني امسال مبدل كند.

لاپورتا توانست با تزريق مالي مناسب در زماني كوتاه يكي از بهترين پنجره هاي نقل و انتقالات را براي كاتالان ها رقم بزند. اين در حالي بود كه اكثر طرفداران باشگاه از خريدهاي سه فصل گذشته تيم ناراضي بودند.

بارسلونا با خريدهاي چشم گير اين پنجره تقريبا اكثر باشگاه هاي مهم اروپا را به تعجب واداشته است. آن ها ابتدا فرانك كِسيه را از ميلان خريدند، سپس نوبت به آندرياس كريستنسن رسيد، با عثمان دمبله قرارداد تمديد كردند، رافينيا را از چنگ ٤ باشگاه ديگري كه خواستارش بودند در آوردند و در نهايت روبرت لواندوفسكيِ بزرگ را به خدمت گرفتند. در اينجاي كار به نظر مي رسيد بارسا دست از ماجراجويي هاي خريد در اين تابستان دست بردارد ولي به تازگي خبر رسيده آن ها به دنبال يكي از خواستني ترين دفاع هاي حال حاضر جهان يعني ژول كونده هستند. اتفاقي كه رخ دادن آن نسبت يه قيمت ٦٥ ميليون يورويي اين مدافع ٢٣ ساله سخت به نظر مي رسد.

گرچه بارسلونا تا ٣١ آگوست وقت دارد تا فرپلي مالي خود را تراز كند و شايد بازيكناني مانند فرانكي دي يونگ و دپاي را به فروش برساند.

به اين تريتيب كِسيه و كريستنسن با عنوان بازيكن آزاد جذب بارسلونا شده اند، دمبله هم قيمت دستمزدش را براي تمديد قرارداد كاهش داد. رافينيا با ٥٥ ميليون يورو به علاوه بند پاداش ١٠ ميليوني، لِوا هم با قرارداد ٤٥ ميليون يورو با بند خريد ٥ ميليوني به بارسا ملحق شده اند.
پس كل خريد تابستاني بارسا تا اين لحظه ١٠٠ ميليون يورو است كه ممكن است با بندهاي خريد ذكر شده به ١١٥ ميليون يورو افزايش پيدا كند.

اما بارسلونا و لاپورتا با اين ريخت و پاش ها هنوز در رده سوم بيشترين خريد در پنجره تابستاني نقل و انتقالات قرار دارند.
سيتى با خريد ارلينگ هالند با رقم ٦٠ ميليون يورو و كالوين فيليپس با رقم ٤٨ ميليون يورو با جمع كلي ١٠٨ ميليون يورو در صدر جدول قرار دارد. نكته جالب اينجاست كه سيتى در اين پنجره فروش فوق العاده اي هم داشته و ١٢٠ ميليون يورو به دست آورده است و اصلا نبايد نگران فيرپلي مالي و قوانينش باشد.

همان طور كه گفته شد رده دوم بيشترين خريد در اين پنجره نقل و انتقالات متعلق به ليدز است. ليدز تا به امروز ١٠٥ ميليون يورو هزينه كرده و شش بازيكن خريده است. برندن آرونسون ٣٣ ميليون، لويس سينيسترا ٢٨ ميليون، تايلر آدامز ١٧ ميليون، راسموس كريستنسن ١٣ ميليون، مارك روكا ١٢ ميليون و داركو گيابي ٦ ميليون. ليدزي ها با فروش رافينيا و كالوين فيليپس حسابرسي اش را مثبت نگه داشته است.

فهرست تيم هايي كه بيشترين هزينه ها را انجام داده اند تا اين لحظه:
١- سيتى ١٠٨ ميليون يورو
٢- ليدز ١٠٥ ميليون يورو
٣- بارسلونا ١٠٠ ميليون يورو
٤- آرسنال ٩٧ ميليون يورو
٥- چلسي ٩٤ ميليون يورو

 

اخبار مرتبط