مانچینی و ایتالیا در حسرت جام جهانی
سرمربی بزرگترین تیم جا مانده از جام جهانی ۲۰۲۲ حسرت عدم حضور بازیکنانش در مهمترین رویداد ورزشی سال جاری را می‌خورد.

روبرتو مانچینی سرمربی تیم ملی فوتبال ایتالیا در آستانه بازی‌ دوستانه این تیم برابر آلبانی در روزهایی که بزرگان فوتبال اروپا در تدارک حضور در جام جهانی هستند، اعتراف کرد که بابت عدم صعود مردانش به این رقابت‌ها افسوس می‌خورد.

ایتالیا برای سومین بار در طول تاریخ از صعود به جام جهانی باز ماند. این در حالی بود که آتزوری 4 سال پیش نیز در جام جهانی 2018 حضور نداشت. به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ، لاجوردی‌پوشان دو دوره متوالی در جام جهانی حضور نداشتند که دومین ناکامی‌‌اش با هدایت روبرتو مانچینی و با قبول شکستی عجیب برابر مقدونیه شمالی آن هم در خانه در اوایل سال جاری بود. مانچو پس از آن ناکامی حاضر به استعفا نشد و گفت که می‌ماند تا قهرمان یورو 2020 را برای رویداد‌های بعدی از جمله یورو 2024 آماده کند.
سرمربی تیم ملی ایتالیا پیش از بازی دوستانه مردانش برابر آلبانی به مشکلاتی که در چند ماه آینده پیش روی آتزوری خواهد بود اشاره داشت و گفت: ماه آینده برای ما ماه سختی خواهد بود. کار تازه آغاز شده است. در شرایطی باید این بازی‌های دوستانه را انجام دهیم که کام تیم (از بابت نرسیدن به جام جهانی ) ممکن است تلخ باشد. باید دید که شرایط چگونه پیش می‌رود و آن را ارزیابی کنیم. یکسری چیزها هست که از ماه مارس به بعد به درد تیم خواهد خورد حتی اگر خیلی با ارزش به نظر نرسند. ما می‌توانیم نفراتی جدید و تاکتیکی‌ها را آزمایش کنیم.

از نکات مهم اردوی تیم ملی ایتالیا، بازگشت فدریکو کیه‌زا و نیکولو زانیولو به جمع ملی‌پوشان و غیبت مویزه کین است. مانچو در این خصوص هم اظهار داشت: خوشحالیم که فدریکو برگشته است. او باید دوباره خودش را به شرایط ایده‌آل برساند اما الان هم وضعیتش خوب است. زانیولو هم برای ما بازیکن مهمی است. او می‌تواند کارهای فراوانی برای تیم انجام دهد و به نظر من پتانسیل پیشرفت در تمامی وجوه را دارد. زانیولو بازیکنی جوان است و یک بازیکن جوان همیشه برای تیم مهم است. مویزه کین؟ او هم تا به حال چندین بار به اردوی تیم ملی دعوت شده است و اگر به روند گلزنی‌اش ادامه دهد و عملکرد خوبی داشته باشد باز هم دعوت خواهد شد.

مانچینی در ادامه درباره مشکلات روانی تیمش در نتیجه عدم صعود به جام جهانی هم تأکید کرد: از ماه مارس که آن اتفاق رخ داد روزهای سختی بر من گذشته است. ایتالیا لیاقت حضور در جام را داشت اما فرصت‌هایش را از دست داد. فوتبال هم مانند سایر بخش‌‌های زندگی است.